Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Hodina moderní chemie

Hodina moderní chemie

O tom, že chemie nejsou jen vzorečky, ale také zábava, nás přijeli přesvědčit studenti Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Projekt s názvem Hodina moderní chemie přibližuje chemii studentům a snaží se ji popularizovat. Žáci 7., 8. a 9. ročníku se seznámili s vlastnostmi střelného prachu, poznali pokus „chemický semafor,“kdy roztok v kádince měnil barvy přes žlutou, červenou až po zelenou, viděli barvení plamene kationty kovů, čehož se využívá zejména v pyrotechnice a přesvědčili se o síle kapalného dusíku, který má schopnost proměnit gumovou hadici v křehký materiál. Druhá část byla věnována energii, protože chemie a energie k sobě bezpochyby patří. Studenti žákům nastínili historii vývoje elektrické energie, modely palivových článků i funkční model parního stroje. Na žáky čekala sladká odměna v podobě zmrzliny, kterou studenti VŠCHT vyrobili pomocí dusíku. Všem zúčastněným se program velice líbil a zpestřil tak běžnou výuku chemie.

Mgr. Vendula Havlenová

HMCH1.jpgHMCH5.jpg