Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Divadelní představení Amadeus

Divadelní představení Amadeus

V úterý 5. 10. se žáci 9. ročníku vydali do Městského divadla v Prostějově, aby zhlédli divadelní představení Amadeus, se kterým do Prostějova přijelo Divadlo Šumperk. Divadelní hra, jejímž autorem je britský dramatik Peter Shaffer, zpracovává příběh dvou hudebních skladatelů konce 18. století. Na jedné straně stojí Wolfgang Amadeus Mozart, mladý buřič žijící bohémským způsobem života, na straně druhé Antonio Salieri, upjatý představitel oficiálního umění. Hra však nepojednává pouze o sporu těchto dvou velikánů.

Divadelní soubor šumperského divadla žákům zprostředkoval zejména náhled do života W. A. Mozarta. Hra žákům přiblížila, jak vznikala Mozartova díla nebo jaké radosti a strasti skýtalo jeho manželství s Konstance Weberovou.

V českém jazyce jsme pak dojmy ze zhlédnutého představení zužitkovali na hodině slohu. Žáci si zkusili napsat recenzi, přičemž z jejich prací bylo patrné, že si představení velmi užili:

„Divadelní představení na mě velmi silně citově zapůsobilo. … Nadprůměrné herecké výkony spolu se skvělým příběhem přinesly hodnotný divadelní zážitek.“

„Salieri je významný hudební skladatel, ale poté se objeví nový talent, bláznivý génius, který ovládá melodie jako loutky, Mozart. Salieri cítí nebezpečí, proto se co nejvíc snaží, aby Amadeovi pokazil vše, co se dá. Zároveň se ale tvářil jako přítel, aby Amadeus nepojal podezření. … Hra se mi moc líbila, ty necelé 3 hodiny pro mě utekly jako voda. Jsem ráda, že jsem na představení šla.“

Objevila se ale i nějaká slova kritiky: „Ztvárnění představení se mi líbilo až na to, že bylo dost dlouhé. Herci to hráli dobře, ale myslím si, že některé momenty byly trochu přehnané.“

Divadelní představení tak žákům přineslo velký kulturní zážitek, který byl po „covidové pauze“ více než vítaný.

Mgr. Alexandra Müllerová