Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Rizikové komunikace realizované pomocí internetu a mobilních telefonů - projekt E-bezpečí

V úterý 13.12.2022  žáci 5. a 6. tříd absolvovali preventivní besedu zaměřenou na rizikovou komunikaci v online prostoru. Ústředními tématy besedy byly otázky kyberšikany a kybergroomingu.

V první části besedy se žáci dozvěděli, co je to kyberšikana, jaké má projevy, čím se liší od tradiční šikany, jak se proti ní chránit a bránit, jak postupovat v krizových situacích. Kyberšikana jako nebezpečný fenomén byla prezentována na pečlivě vybraných kauzách z celého světa.

Tématem druhé hodiny byla nebezpečné internetové manipulace, tzv. kybergroomingu. Žáci pochopili, jaké strategie a manipulativní techniky útočníci používají. Lektoři představili také případy, ke kterým došlo v souvislosti se zneužitím sociální sítě Facebook.

Na závěr besedy žáci dostali tematickou "skládačku" s probranými tématy a kontakty na intervenční instituce.

Děkujeme lektorům z projektu E-bezpečí z Univerzity Palackého v Olomouci za velmi přínosné informace.

Mgr. Iveta Baštrnáková