Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > NAŠE REPUBLIKA SLAVÍ 100 LET

NAŠE REPUBLIKA SLAVÍ 100 LETV pátek 26.10.2018 proběhl v naší škole projektový den na téma "Sto let od vzniku Československa". Při této příležitosti žáci první třídy společně zasadili na školní zahradě lípu srdčitou, národní strom České republiky, která nám teď bude toto významné výročí připomínat. Strom škole věnoval pan Jiří Melka, tatínek dvou našich žáků, kterému tímto ještě jednou moc děkujeme. 

28. říjen 1918 si žáci 1. stupně připomněli různými způsoby. Prvňáčci si ukázali státní symboly, naučili se oblíbenou píseň Tomáše Garrigua Masaryka, prvního prezidenta Československa - "Ach synku, synku", vyrobili si státní vlajku z kuliček krepového papíru a z nasbíraných listů lípy vytvořili náš národní strom. 

Žáci druhých tříd si poslechli a zazpívali státní hymnu. Na vycházce po Určicích nasbírali lístečky lípy, které potom využili při tvorbě plakátu, na kterém znázornili prezidenta republiky, národní strom i státní symboly. Žáci 2.B navíc ještě vytvořili ve třídě velikou státní vlajku z plastových vršků. 
Žáci 3. A a 3.B již ví, co jsou státní symboly, umí správně namalovat vlajku ČR, naučili se slova naší hymny, poznají státní znak. Ve skupinách vytvořili také velký pracovní list, týkající se života za první republiky. 
 
Děti ze 4. a 5. třídy vytvořily smíšená družstva. Na stanovištích luštily křížovku o T. G. Masarykovi, pokusily se složit text státní hymny a čekala je i “zkouška ze slovenštiny” v podobě čtení slovenského úryvku z Macha a Šebestové. Ve skupinách vyhledávaly odpovědi na otázky a zapisovaly je do pracovního listu, vytvořily vizitku osobnosti a napsaly blahopřání naší republice k jejím narozeninám. Nakonec si všichni zkusili zodpovědět několik kvízových otázek, nad kterými se pořádně zapotili.
 
Na závěr dne se sešli všichni žáci 1. stupně ve vestibulu školy. Protože přišli do školy v národních barvách - bílá, červená, modrá, pokusili jsme se z jejich těl vytvořit státní vlajku České republiky. Tento den byl pro děti nejen připomenutím významné události, ale i zpestřením výuky netradičními aktivitami, které děti moc bavily. 
 
Žáci 2. stupně se rozdělili do skupinek napříč ročníky a absolvovali osm různých dílen, které jim přiblížily život v naší republice za posledních sto let. Své poznatky pak zaznamenávali na časové ose od roku 1918 -2018. Ve vestibulu školy žáci na plakátech vyhledávali a do pracovních listů zapisovali informace týkající se 28.října 1918, o nichž pak následně diskutovali. Cestovali v čase a sledovali proměnu školních lavic od prvorepublikové školy až po tu dnešní. Zjišťovali také, jak se jezdilo za první republiky. V tělocvičně se žáci na chvíli stali sokoly a na písničku Karla Hašlera "Pětatřicátníci, hoši jako květ" nacvičili krátkou „sletovou“ skladbu. Nechyběl ani zpěv písní spjatých s určitým obdobím naší republiky. Bouřlivé události roku 1938 a 1968 žáci ztvárnili na plakátech a letácích. Mladí badatelé pátrali po významných objevech, vynálezech, stavbách a osobnostech Česka, sledovali, jak se měnila platidla, a zkusili si smontovat malý vynález pomocí stavebnice Merkur. Z celého dne si žáci odnášeli spoustu zážitků a poznatků ze stoleté historie naší republiky.
 
Fotogalerii z celého dne můžete navštívit zde.
 
mapa.jpga.jpg