Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Válečné a poválečné Polsko v prostějovském divadle

Válečné a poválečné Polsko v prostějovském divadle

Ve čtvrtek 14. 2. 2019 se žáci 8. a 9. ročníku vydali do prostějovského divadla na představení Naše třída v podání herců Národního divadla moravskoslezského. Inscenaci, která pro ně byla náročná jak zpracovávaným tématem, tak i svojí délkou a ztvárněním, zvládli s grácií sobě vlastní. (Přežili.)

Příběh z pera současného polského spisovatele popisuje osudy spolužáků, kteří se sešli ve společné třídě ve 30. letech 20. století. Sledujeme, jak jejich chování i vzájemné vztahy proměnila druhá světová válka i poválečné uspořádání. S hrdiny prožijeme celý jejich dospělý život, časově se dostaneme až do současnosti.

Detail inscenace s podrobnějším popisem naleznete zde: https://www.ndm.cz/cz/cinohra/inscenace/4715-nase-trida/

Z reakcí žáků:

• Bylo to velice dobré, herci hráli velmi dobře, ale jen ten příběh jsem moc nepochopil. (Pavel Čureja)
  • Herecké výkony byly dobré. Akorát mi z toho tématu nebývá moc dobře, protože je dost silné a kdybychom si představili, že bychom takhle mohli žít i my, je to hrozné, ale chápu, jak představení mělo vyznít a taky tak vyznělo. (Hana Novotná)
  • Divadlo se mi líbilo. Bylo zaměřené na historii a zároveň na přítomnost. (Anna Pluhařová)
  • Divadlo bylo dobré, protože jsme ještě na ničem podobném nebyli. Ukázalo nám to válku i z jiné země, bavilo mě to, akorát to bylo dlouhé. (Věra Mádrová)
  • Divadlo bylo zajímavé. Líbily se mi herecké výkony, ale občas byly možná trochu přehnané. V některých částech jsem měla špatný pocit a nemohla jsem se na to dívat. Vyloženě mi z toho bylo špatně a úzko. (Nikola Slezáková)
  • Divadlo se mi líbilo. Bylo vtipné a poučné. (David Klimeš)
  • Divadlo se mi líbilo, ale vadilo mi, že tam pořád zapalovali ty papíry, protože to potom smrdělo. (Bára Klváčková)
  • Bylo to z roků 1930 - 2000 a v divadle byla popisována tato doba v Polsku a přibližný život těch, kdo tu dobu prožili. (Adéla Dvořáková)
  • Bylo to dobré a zajímavé, ale v ději jsem se ztrácel už od začátku. Užil jsem si to. (Radek Študent)
  • Divadlo nebylo špatné, ale ani dobré. Někdy mi to přišlo trochu moc vulgární. Většinu rekvizit nahrazovala plastová lahev, takže se někdy nedalo poznat, co má lahev představovat. Občas bylo divadlo dobré. Takže celkově to hodnotím průměrně. ???? (Adéla Navrátilová)