Základní škola
a Mateřská škola Určice příspěvková
organizace
Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality

Aktuality


Novější 1 3 13 26 38

Slavnostní shromáždění, předání vysvědčení žákům deváté třídy

V úterý 18. 6. se celá základní škola jako již tradičně sešla v sále budovy obecního úřadu, aby zakončila školní rok 2018/2019. Zástupci každé třídy si připravili krátký proslov, v němž uplynulý školní rok zhodnotili. Většina tříd vzpomínala na množství výletů a mimoškolních akcí, kterých se v průběhu roku účastnili, a nezapomněla ani poděkovat svým učitelům za to, co společně za uplynulých deset měsíců zvládli.

Oslavy konce školního roku vrcholily ve čtvrtek 20. 6., kdy bylo žákům deváté třídy na stejném místě slavnostně předáno poslední vysvědčení, čímž se z 20 žáků stali čerství absolventi. Nový statut s nimi přišli oslavit rodiče i kamarádi. Všem našim budoucím středoškolákům přejeme, ať se jim v dalším životě daří, a sobě přejeme, ať na svoji základní školu nezapomenou a přijdou nás jednou za čas potěšit návštěvou.

Obě setkání byla velmi milá a plná pozitivní energie. Věřím, že si všichni užijeme zasloužené volno a v září se těšíme na shledanou v novém školním roce.

 

Mgr. Simona Hýblová

65002765_343310969684527_794850742564290560_n.jpg


Publikováno 28. 6. 2019 18:37

Noc ve škole - 9. třída

Žáci deváté třídy zakončili svůj školní rok jako již tradičně tím, že strávili noc ve škole, tentokrát ale netypicky uprostřed školního týdne, z úterý 18.6. na středu 19.6. 2019. Jako vždy jsme hráli poměrně akční a kontaktní společenské hry (ve kterých se rok od roku zlepšují, takže zničí každý rok víc triček), povečeřeli pizzu a v tělocvičně na plátně jsme do ranních hodin pouštěli filmy. Středeční školní nasazení bylo nepřímo úměrné akčnosti předcházející noci. Všichni jsme proto uvítali, že už nás těsně před koncem roku nečekalo mnoho povinností. Rozloučení to bylo veselé. :) 

                                                                                                                                                                                 Mgr. Simona Hýblová

Noc ve škole.jpg

Noc ve škole 2.jpg


Autor: SH Publikováno 24. 6. 2019 8:04

Exkurze - koncentrační tábor Osvětim

V úterý 11. 6. 2019 se devátá třída a vybraní žáci osmé třídy zúčastnili vzdělávací exkurze do Osvětimi. Žáci měli možnost prohlédnout si koncentrační tábory Auschwitz I i Auschwitz II – Birkenau. Díky česky mluvícímu průvodci se dozvěděli, jak vypadal běžný den internovaných vězňů, i to, jak se v průběhu války měnil účel táborů a s ním i krátký život vězňů. Přestože nám počasí přálo (možná až příliš), tíživá atmosféra dolehla na většinu dětí. Svůj zájem projevovali doplňujícími dotazy, na které průvodce ochotně odpovídal. Všem zúčastněným bych ráda poděkovala, že se na tomto pietním místě chovali důstojně.

                                                                                                                                                                                           Mgr. Simona Hýblová

Osvětim.jpg


Autor: SH Publikováno 24. 6. 2019 7:59

Kulturně-vzdělávací exkurze do Prahy

Od pondělí 3.6. do středy 5.6. 2019 si žáci deváté třídy užívali jeden ze svých posledních výletů, kulturně-vzdělávací exkurzi do Prahy. V průběhu ní se nám povedlo navštívit divadelní představení Plnou parou (Divadlo Palace) a Manon Lescaut (Národní divadlo), projít Národní muzeum, Národní technické muzeum, Illusion Art Museum i Muzeum tortury, podívat se na vojenskou techniku na Letišti Praha-Kbely, obdivovali jsme komiksové obrazy Káji Saudka nebo voskové figuríny, navštívili jsme muzeum čokolády, kde jsme mohli ochutnat ručně vyráběné pralinky, vyřádili jsme se při focení s ocelovými sochami superhrdinů nebo v hračkářství Hamley’s a nakonec žactvo podrobovalo zátěžové zkoušce psychickou připravenost učitelky  při testování páternosteru. Celý výlet se nesl v uvolněné atmosféře blížícího se školního roku, což umožnilo hlavně to, že všichni zúčastění byli nejenom veselí, ale také nad očekávání vzorní a zodpovědní. Díky tomu si mohli výlet užít i vyučující, za což deváťákům patří můj nejhlubší dík. :)

                                                                                                                                                                                                Mgr. Simona Hýblová

IMG_20190604_152017_2.jpgIMG_20190603_143600.jpg

IMG_20190603_105307.jpg


Autor: SH Publikováno 24. 6. 2019 7:27

Úspěch šesté třídy v souboji čtenářů

V letošním školním roce se naše škola poprvé zapojila do projektu s názvem Souboj čtenářů, který je určen pouze žákům šestých tříd. Jedná se o soutěž, která navazuje na švýcarský počin La bataille des livres (Bitva knih) a snaží se děti naučit porozumět textu, kriticky nad ním přemýšlet a společně se jím v týmu zabývat. Poté mají ukázat porotě, že text zvládly a výborně se v něm orientují. V ČR soutěž proběhla poprvé v roce 2010, kdy se do ní zapojily pouze tři pražské školy. V letošním roce se zapojilo už 120 třídních kolektivů. (Více o projektu se můžete dozvědět na http://www.rostemesknihou.cz/cz/o-kampani/souboj-ctenaru.)

Celá třída se rozdělila do pěti skupin a každý z těchto týmů se podrobně věnoval jedné knize. Jednalo se o tituly Kdo zabil Snížka? (Petra Soukupová), Trable s tátou (Jana Klimentová), Cukrárna u Šilhavého Jima (Marek Toman), H2O a tajná vodní mise (Petr Stančík) a Prašina (Vojtěch Matocha). Knižní tituly byly zvoleny výborně vzhledem ke kvalitám textu (kniha Kdo zabil Snížka byla v loňském roce nominována na cenu Magnesia litera v kategorii knih pro děti a mládež, Prašina byla na stejné ocenění nominována letos) a citlivě s ohledem na věk čtenářů.

Ze 120 přihlášených tříd se dokázali žáci šesté třídy ZŠ Určice umístit na nádherném 9. místě. Za sebou nechali většinu studentů gymnázií, stali se nejlepší třídou prostějovského okresu a o pouhých pět bodů jim uniklo celostátní finále, do kterého postupovalo pět nejlepších tříd. Zúročili tak svoji několikaměsíční práci, během níž knihy četli, diskutovali nad nimi, vypisovali si poznámky a nakonec v hektickém 30minutovém on-line kole předvedli, že jsou doopravdy skvěle připraveni.

Gratulujeme k úžasnému výsledku, děkujeme za reprezentaci školy a doufáme, že šestá třída v příštím školním roce bude minimálně stejně nadšená i úspěšná.

Výsledková listina zde

                                                                                                                                                                                         Mgr. Simona Hýblová

IMG_20190513_102919.jpg


Autor: SH Publikováno 23. 6. 2019 23:05

6. třída - Bruno family park Brno

Ve středu 19. 6. 2019 se šestá třída vydala na svůj druhý školní výlet. Žáci si vybrali zábavní centrum Bruno family park v Brně. Myslím, že až na pár odřenin, spálených zadečků a jednoho včelího píchnutí se výlet náramně vydařil a všichni jsme si ho užili. Kromě spousty vnitřních a venkovních atrakcí, které park nabízí, jsme stihli i nákupy v obchodním centru Vaňkovka. 

Ráda bych pochválila celou třídu za vzorné chování, skvělou náladu a smysl pro humor. Byli jste BÁJEČNÍ :-)

G.P.

IMG_20190619_140658 - kopie.jpg

IMG_20190619_133729 - kopie.jpg

IMG_20190619_133455.jpg


Autor: GP Publikováno 22. 6. 2019 23:41

BRANNÝ DEN - POKOS (Příprava obyvatel k obraně státu)

Ve čtvrtek 20. června se v areálu školy konal branný den, kterého se zúčastnili žáci 4. – 9. ročníku. Žáci se na pěti stanovištích dověděli mnoho zajímavých informací – co jsou to mimořádné události a jaká rizika jsou s nimi spojená, co dělat v případě ohrožení zdraví, jak správně přivolat záchranku a poskytnout první pomoc, co dělat při úniku chemických látek, seznámili se s úkoly a činností armády v míru i v případě ohrožení. Součástí práce na stanovištích byly i praktické činnosti a úkoly. Žáci si vyzkoušeli vojenské uniformy, plazení a hod granátem na cíl, stříleli z kuličkových zbraní, zachraňovali život figuríně, oblékali si protichemický ochranný oblek, běhali v plynových maskách a chystali evakuační zavazadlo.

Celou akci pro nás připravili pracovníci Muzea civilní obrany Ústí nad Labem (pracoviště Brno).

Fotografie najdete zde.


Autor: IP Publikováno 22. 6. 2019 17:05

Hospodářské družstvo Určice - den otveřených dveří

V rámci dne otevřených dveří navštívili v červnu žáci 8. a 9. ročníku místní hospodářské družstvo. Hlavním cílem byla návštěva bioplynové stanice, která slouží k úpravě a zpracování biologicky rozložitelných odpadů pocházejících ze zemědělství a z chovu zvířat. Při komentované prohlídce areálu farmy zhlédli žáci také zemědělské stroje, ustájené dojnice i právě narozená telátka. Na závěr byla pro zájemce připravena degustace čerstvého mléka.

HD - kopie.jpg


Autor: KH Publikováno 22. 6. 2019 15:04

RockOpera

Posledním letošním divadlem za školou byl 9. 5. 2019 výlet do Prahy na netradiční zpracování klasického antického dramatu Antigona v nastudování RockOpery.

Projekt divadlo za školou se znovu rozběhne v podzimních měsících a jako již tradičně bude primárně určen žákům osmé a deváté třídy. Zároveň bych na tomto místě ráda poděkovala rodičům, kteří své děti v návštěvách večerních divadelních představení podporují a jsou ochotni je vyzvednout na nádražích často ve velmi pozdních hodinách, a také žákům, kteří následující školní den chodí do vyučování poctivě připraveni.

                                                                                                                                                                                   Mgr. Simona Hýblová

 Z reakcí žáků:

 • Bylo to super. Mělo to vše, co by měl rock/metal mít. Mělo to i dobrý příběh. Hloubky i výšky všech zpěváků byly velmi dobré. Ohnivá show byla suprová. (Oheň mám rád, proto se mi to tak líbilo.) Doufám, že říští rok pojedeme zas. Za mě 10/10 metalových bodů. Btw. Hádes byl super, ale ten kostík (Cháron, pozn. SH) taky. Metalu zdar. (Jaroslav Výmola)

 

 • Divadlo bylo pěkně zpívané i hrané. Bylo to zábavné, ale trochu mi tam vadily zbraně, které tam byly. (Lukáš Procházka)

 

 • RockOpera se mi celkově velmi líbila. Člověk se mohl krásně zaposlouchat do hudby a vnímat s ní příběh. Opera se odehrávala ve velkém kulatém sále, takže jsme vše krásně viděli. Nechyběly ani ohnivé efekty. Celé to ve mně zanechalo krásný dojem. (Hana Novotná)

 

 • Zatím úplně nejlepší divadlo, na kterém jsem byl. I když pořád nevím, proč tam byl ten Cháron, ale jinak luxus. Hráli suprově, hlavně ten kytarista. Vypadalo to na starověké Řecko a měli tam střelné zbraně, to bylo takový blbý. Celkově hodnotím 93%. (Martin Zatloukal)

 

 • RockOpera se mi líbila i přesto, že to bylo spíš metalové. Jeden z hlavních důvodů bylo to, že to bylo něco jiného a perfektně obsazení herci, zpěváci a vůbec to mělo skvělou atmosféru. Šel bych klidně znova. (Erik Božik)

 

 • Bylo to jiné, něž všechna divadla, na kterých jsme byli, a to se mi líbilo. A nejúžasnější byla ohnivá show. (Andrej Stančev)

 

 • RockOpera – zábavné, do detailů propracované, hudebně skvěle zahrané, velmi kvali

   

  tní, úžasné. Vážně mě to bavilo. A určitě bych jel znovu velice rád. Bubeník a ten týpek, co hrál na ten bambus byli nejlepší. (Ondřej Zezula)

 

 • RockOpera byla super. Líbilo se mi to i kvůli tomu, že mám ráda rock, takže to bylo něco pro mě. Jela bych ráda zase. Jen to čekání večer na nádraží v Praze bylo na houby (KláraProcházková)            

  rockopera.jpg

  rockopera2.jpg


Autor: SH Publikováno 21. 6. 2019 17:06

Zahájení rekonstrukce elektroinstalace

Vážení rodiče, přátelé školy a milí žáci,

naše škola během prázdnin ožije stavebním ruchem. Sotva pedagogové předali všechna vysvědčení žákům, tak do prostor školy nastoupila vyklízecí četa, která připravila přízemí pro rozsáhlou rekonstrukci elektroinstalace. Práce na opravách budou zahájeny v pondělí 24. června. 

Přejeme Všem krásné prázdniny, co nejvíce nových úžasných zážitků a co nejméně starostí!

Školní rok 2019/2020 bude zahájen 2. září 2019 v 8.00 hodin.

3A4A2967-313D-4A7A-99E2-2174C5BF5DFC.jpg


Publikováno 21. 6. 2019 17:00

Novější 1 3 13 26 38