Základní škola
a Mateřská škola Určice příspěvková
organizace
Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality

Aktuality


Novější 1 3 12 24 35

Výlet 2. a 3. třídy - Rytíří a lapkové

V pátek 24. 5. se pážata z 2. a 3. třídy vydala k hradu Bouzovu do historického areálu na program s názvem Rytíři a lapkové. Některá z nich si pořídila zbraně a přilbice, jiná zase sliz a spoustu sladkostí. S touto výzbrojí a výstrojí se účastnila několika malých turnajů a soubojů, nikdo z nich ale naštěstí nepřišel o žádnou část těla :)

Poté se všichni zúčastnění vydali do útrob a hlavy Trojského koně – největšího dřevěného koně na světě! Výlet byl zakončen divadelním představením o rytířích a lapcích a ukázkou bojového umění. Počasí nám přálo a výlet jsme si maximálně užili.

                                                                                                                                                                                  Mgr. Petra Kadlecová

rl10.jpg


Autor: PK Publikováno dnes v 11:41

Zlatá jehla 2019

Střední škola ART ECON vyhlásila na jaře výtvarnou soutěž pro žáky druhého stupně základních škol, Zlatá jehla 2019. Této soutěže se zúčastnilo 20 žáků osmé a deváté třídy s 28 různými pracemi. Přihlásili se do všech tří kategorií soutěže – výtvarné, fotografické i second plastic (vytváření výrobků z plastového odpadu).

Ve výtvarné části se mezi nejlepšími umístila Vendula Hanzelková se svojí kresbou superhrdinky  a kategorii second plastic s prvním místem opanovala Barbora Janečková s „kytkami ve váze“ vyrobenými z plastových lahví. Obě vítězky si převzaly diplomy a věcné ceny na slavnostním vyhlášení 16. 5. ve Společenském domě Prostějov během módní show s doprovodným programem.

Gratulujeme k nádherným výsledkům a nejen vítězkám, ale také všem ostatním zúčastněným děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy.

                                                                                                                                                                  Mgr. Simona Hýblová

jehla3.jpgjehla4.jpgjehla2.jpgjehla1.jpg


Autor: SH Publikováno 22. 5. 2019 22:04

Deburau - divadelní představení

Ve středu 15. 5. navštívili žáci deváté třídy poslední školní divadelní představení tohoto roku. Herci Městského divadla Mladá Boleslav jim v poutavém příběhu přiblížili příběh francouzského mima s českými kořeny Jeana Gasparda Deburaua (narozen jako Jan Kašpar v Kolíně). Tento velikán první poloviny 19. století ovlivnil i pantomimu století 20., například tvorbu Marcela Marceaua.

Inscenace Městského divadla Mladá Boleslav se dlouhodobě vyznačují vysokou kvalitou zpracování. Výjimku netvořilo ani toto představení.

                                                                                                                                                                Mgr. Simona Hýblová

 

Z reakcí žáků:

 • Bylo to super. Hudebníci byli šikovní, to, že hráli naživo, tomu dávalo dobrou atmosféru. Bavilo mě to. Pěkný příběh. (Lenka Koudelková)
 • Divadlo bylo pěkné. Líbily se mi rekvizity a úžasné hraní herců. Jen mi někdy přišlo, že zvuk z reproduktorů byl trochu moc nahlas, za což herci nemůžou. (Adéla Navrátilová)
 • Divadlo bylo celkem pěkné, ale některé scény byly zdlouhavé. (Adéla Vičarová)
 • Líbilo se mi to. Bylo to dobře vymyšleno, dobře zpívali. (Tereza Vlková)
 • Bylo to nudné. Moc velký rámus. (Tomáš Kubík)
 • Divadlo se mi nelíbilo, protože tam byly nevhodné scény. Jediné, co se mi líbilo, byla ta kapela. Houslista byl nejlepší. (Bára Klváčková)
 • Bylo to super. Dobré obsazení rolí. (David Klimeš)
 • Bylo to skvělé. (Tomáš Jenderka)
 • Bylo to super, ale ty „vtipné“ divadelní scénky (jak tam herci hráli, že hrají v divadle) moc vtipné nebyly. Konečná scénka byla ta nejlepší! (Radek Študent)
 • Zajímavé, dobře zahrané. Občas ale herci neslyšitelní a ta zpívající paní ohlušující, ale jinak zábavné. (Ondřej Zezula)
 • Příběh byl takový suchý a ta ženská měla strašné výšky. Tohle mě vůbec nebavilo. (Filip Drmola)
 • Divadlo se mi docela líbilo, jen ten konec byl divný. Hudebníci hráli výborně. To se mi líbilo nejvíc. (Pavel Čureja)

Publikováno 22. 5. 2019 21:55

Divadlo pro děti

V pátek 17.května jsme s žáky 1. – 3. ročníku zhlédli ve školní tělocvičně humorné divadelní představení s názvem Pohádky z našeho statku. Děti byly už po pár minutách vtaženy do děje, což velmi nadchlo nejenom je, ale i nás, učitele. Z představení jsme všichni odcházeli s velmi dobrou náladou a těšíme se na další podobná představení.

div1.jpgdiv2.jpg


Autor: JHa Publikováno 22. 5. 2019 21:44

Prohlídka radnice a přehrady

V úterý 14. 5. se žáci devátého ročníku vydali do Prostějova na prohlídku prostějovské radnice. Součástí komentované prohlídky byl také výstup na radniční věž. Všichni měli možnost dozvědět se mnoho zajímavostí a užít si výhled, který věž nabízí. Poté jsme se vydali do Plumlova, kde nám pracovníci Povodí Moravy podali poutavý výklad týkající se přehrad a práce kolem nich. Všichni měli možnost si prohlédnout řídící věž Plumlovské přehrady včetně turbín a zjistit, jakým způsobem jsou prováděna protipovodňová opatření. Nakonec jsme se všichni vrátili z Plumlova zpět do Určic procházkou přes Záhoří, což byla neočekávaně větší bojovka. Vrátili jsme se zmoklí, ale všichni – tento úspěch nakonec téměř zastínil ostatní zážitky.

                                                                                                                                                                                       Mgr. Simona Hýblová

plum2.jpgplum.jpg


Autor: SH Publikováno 21. 5. 2019 22:09

Soutěž mladých cyklistů

Dopravní hřiště v Prostějově  hostilo v uplunulém týdnu okresní kolo Soutěže mladých cyklistů. Naši školu reprezentovalo družstvo složené ze žáků 6. třídy (Natálie Buřtová, Nela Hřebačková, Samuel Černý, Štěpán Petyrek). Konkurence letos byla velmi silná. Naše družstvo obsadilo 14. místo. I tak dětem děkujeme za reprezentaci školy v soutěži, ve které plnily poměrně netradiční disciplíny.

                                                                                                                                                                                Mgr. Tomáš Milar

DS1.jpg

Výsledek obrázku pro soutěž mladých cyklistů


Autor: TM Publikováno 21. 5. 2019 22:01

Celostátní finálové kolo matematické soutěže Pangea

V pátek 17. května 2019 se žákyně 8. ročníku, Barbora Janečková, zúčastnila finále matematické soutěže Pangea. Toto finále se odehrálo v Nové budově národního muzea v Praze.

Školních kol se po celé České republice účastnilo 56 000 žáků. Do finále se propočítalo 314 nejlepších řešitelů. V kategorii 8. ročník jich bylo 50

Bára v Praze zabojovala a ve finále se umístila na 35. místě ve své kategorii. Její umístění považujeme za fantastický úspěch. Tímto Báře děkujeme za účast, bojovnost a skvělou reprezentaci naší školy. 

IMG_20190517_084926.jpg

 

IMG_20190517_085031.jpg

IMG_20190517_091947.jpg


Autor: Mgr. Gabriela Přikrylová Publikováno 20. 5. 2019 22:53

Hodina moderní chemie

O tom, že chemie nejsou jen vzorečky, ale také zábava, nás přijeli přesvědčit studenti Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Projekt s názvem Hodina moderní chemie přibližuje chemii studentům a snaží se ji popularizovat. Žáci 7., 8. a 9. ročníku se seznámili s vlastnostmi střelného prachu, poznali pokus „chemický semafor,“kdy roztok v kádince měnil barvy přes žlutou, červenou až po zelenou, viděli barvení plamene kationty kovů, čehož se využívá zejména v pyrotechnice a přesvědčili se o síle kapalného dusíku, který má schopnost proměnit gumovou hadici v křehký materiál. Druhá část byla věnována energii, protože chemie a energie k sobě bezpochyby patří. Studenti žákům nastínili historii vývoje elektrické energie, modely palivových článků i funkční model parního stroje. Na žáky čekala sladká odměna v podobě zmrzliny, kterou studenti VŠCHT vyrobili pomocí dusíku. Všem zúčastněným se program velice líbil a zpestřil tak běžnou výuku chemie.

                                                                                                                                                                                      Mgr. Vendula Havlenová

HMCH1.jpgHMCH5.jpg


Autor: VH Publikováno 19. 5. 2019 16:48

Návštěva Městské knihovny Prostějov

Ve čtvrtek 16. května jsme se s dětmi ze Čtenářského klubu vydali na prohlídku nově otevřeného dětského oddělení knihovny v Prostějově. Děti si mohly nové prostory prohlédnout, vyzkoušet nejrůznější čtecí koutky, začíst se do zajímavých knih. Toto pěkné odpoledne, a vlastně i naše poslední letošní setkání, jsme zakončili v cukrárně výbornou zmrzkou.

knih.jpgknih2.jpg


Autor: KHa Publikováno 18. 5. 2019 11:59

Workshop: kožedělná dílna

Vybraní žáci 6. třídy se ve středu 15. 5. zúčastnili posledního workshopu projektu IKAP v tomto školním roce. Na SOŠ Prostějov navštívili kožedělnou dílnu, kde si s velkým nadšením vyrobili drobné předměty - klíčenky, náramky, přívěsky. Práce jim šla skvěle od ruky, všichni odcházeli spokojeni a chlubili se svými výrobky.

                                                                                                                                                                                       Mgr. Tomáš Milar

kuze.jpgkuze2.jpg


Autor: TM Publikováno 16. 5. 2019 13:05

Novější 1 3 12 24 35