V listopadu si žáci druhého stupně mohli ověřit své logické uvažování a znalosti z matematiky v soutěži Pythagoriáda. Nejlépe se umístil Jirka FIDLER ze 7. třídy – gratulujeme.
V listopadu si žáci druhého stupně mohli ověřit své logické uvažování a znalosti z matematiky v soutěži Pythagoriáda. Nejlépe se umístil Jirka FIDLER ze 7. třídy – gratulujeme.
Datum konání: 27. 11. 2024 - 28. 11. 2024
Minulý týden se konaly dvě významné florbalové akce, a to pro starší i mladší žáky.
Starší žáci (6. a 7. třída) se zúčastnili napínavého turnaje, kde bohužel dvakrát těsně prohráli. I přes jejich velké úsilí se museli spokojit s celkovým 4. místem. I když se jim nepodařilo dostat na medailové pozice, jejich výkon byl obdivuhodný a ukázali, jak silný týmový duch mají.
Mladší žáci (3. - 5. třída) na turnaji ČEPS Cupu zazářili! Tito talentovaní sportovci absolutně dominovali a svou hrou si zajistili postup do krajského finále, které se bude konat v Lipníku nad Bečvou. Gratulujeme jim k vynikajícímu výkonu a těšíme se na jejich další úspěchy!
Děkujeme všem žákům za skvělé výkony a těšíme se na další sportovní události!
Datum konání: 30. 11. 2024
Pěvecký sbor Jablůňka Vás v sobotu 30. 11. 2024 v 17 hod. srdečně zve na vystoupení u příležitosti Rozsvícení vánočního stromečku v Určicích.
Plakát najdete po rozkliknutí nadpisu.
Těší se na Vás děti ze sboru a učitelé ZŠ. :-)
Žáci 9. ročníku se ve středu 20. listopadu zúčastnili přednášky, kterou si pro naše žáky připravil pan profesor František Hanzlík, bývalý absolvent určické základní školy.
Prof. František Hanzlík je historik, autor mnoha publikací, který působí na Univerzitě obrany v Brně, na Katedře vojenského leadershipu. Jeho oborem zájmu je mj. historie vojenství ve 20. století a československý exil.
Přednáška přibližovala posluchačům život československé komunity v USA v prvních dvou dekádách 20. století. Z předkládaných informací bylo patrné, jak velká touha po novém samostatném československém státu byla a také to, jak náročné bylo získat si pozornost a uznání pro českou komunitu ve velkém světě v USA.
Pan profesor věnol do školní knihovny některé své monografie nebo knihy, na kterých se spolupodílel. Na závěr povídání do těchto knih vepsal osobní věnování.
Děkujeme za doplnění hodin dějepisu a za obohacující návrat na určickou základní školu.
Mgr. Tomáš Milar
Děkujeme Všem dárcům, kteří přispěli do sbírky "Vánoční hvězda". Bylo vybráno 19 380 Kč. Vybrané peníze poputují k nemocným dětem na Dětskou kliniku FN - Olomouc. V tomto předvánočním čase je hezké myslet i na pomoc potřebným. Vánoční hvězda potěší, ale i ozdobí naše domovy.
Datum konání: 22. 11. 2024
V pátek 22. listopadu 2024 se naše škola stala místem pro projekt Skokan, který spojil žáky 7. třídy při zkoumání fascinujícího světa obojživelníků. Projekt, odehrávající se v polytechnické učebně, propojil několik předmětů a přinesl zábavné i poučné aktivity.
Přírodopisná část nás zavedla do života skokanů. Žáci se dozvěděli, jak vypadá jejich životní cyklus, kde žijí, čím se živí a proč jsou důležití pro ekosystém.
Tělesná výchova pak přidala pohyb – doslova! Žáci si vyzkoušeli skákání a koordinaci inspirovanou pohyby žab. Zábavné aktivity, při kterých šlo o rovnováhu i obratnost, všechny pořádně rozhýbaly a zároveň pobavily.
V matematice přišly na řadu výpočty. Jak dlouhý je průměrný skok skokana? Kolik skoků by potřeboval na překonání určité vzdálenosti? Žáci řešili úlohy spojené s reálnými daty a přišli na to, že i matematika může být „živá“.
Při informatice navrhovali letáky v programu Canva na téma obojživelníci. Barvy, obrázky, texty – každý se snažil vytvořit co nejzajímavější design, který by ostatní zaujal.
Na závěr jsme se všichni sešli a shrnuli, co jsme během dne zvládli a co jsme se naučili. Učitelé ocenili kreativitu, spolupráci a snahu všech zúčastněných. Žáci také dostali prostor říct, co je bavilo nejvíc – mezi favority patřila tělocvičná část a práce v Canvě. Každý žák vyplnil tabulku formativního hodnocení a sám si vyhodnotil své úspěchy.
Celý den byl nabitý aktivitou a novými informacemi. Žáci ocenili práci s počítačem a možnost tvořit letáky podle vlastních nápadů.
Projekt Skokan byl skvělou ukázkou toho, jak se dají propojit různé předměty a vytvořit zábavné a užitečné aktivity. Už teď se těšíme na další podobnou akci!
Datum konání: 25. 11. 2024
Poslední listopadový týden začal netradičně, žáci si do školy mohli vzít jakékoli zavazadlo místo školní tašky.
Nápady byly rozmanité. Celé dopoledne jim k tomu ve školních prostorách hrál DJ 5.ročníku - Radim Hudec.
Akci organizovali zástupci školního parlamentu - Jan Petružela, Amálka Hasová a Ema Prokopová. Všem děkujeme za účast a doufáme, že jste si den bez tašek užili.
Datum konání: 21. 11. 2024
Ve čtvrtek 21. 11. 2024 proběhl v 6. ročníku projektový den zaměřený na téma HOUBY. Celé dopoledne se žáci věnovali této problematice z různých úhlů pohledu – přírodovědného, matematického, jazykového, výtvarného, ale i z pohledu informatiky.
V rámci přírodopisu jsme si zopakovali důležité zásady práce s mikroskopem. Společně jsme zkoumali plísně a konkrétně se zaměřili na rozdíly mezi plísněmi a houbami s plodnicemi. Žáci si osvojili pojmy jako „ušlechtilé plísně“, které se využívají v potravinářství, a „neušlechtilé plísně“, které mohou být škodlivé.
V běhacím diktátě jsme ověřili naše schopnosti zapamatovat si informace, které vidíme, a následovně pak zapsat správně co nejvíce názvů hub. Na dalším stanovišti jsme se zaměřili na třídění hub do tří kategorií: jedlé, nejedlé a jedovaté. Vysvětlili jsme si základní rozdíly ve stavbě těla hub rourkatých a lupenatých. Společně jsme stanovili pravidla, která jsou důležitá při sběru hub, abychom se vyhnuli konzumaci potenciálně nebezpečných druhů.
Pracovali jsme s atlasem hub, kde jsme vyhledávali jednotlivé druhy a zjišťovali jejich charakteristiky. K určování jednotlivých druhů nám pomohla také internetová aplikace „Na houby“. Žáci měli možnost ověřit, zda se na aplikaci dá spolehnout při identifikaci hub v přírodě.
Na závěr jsme se pokusili rozpohybovat obrázek houby pomocí aplikace AI.
V hodině matematiky žáci houbařili a hledali ukryté houby. Získat houbu do svého košíku mohl ale pouze ten tým, který správně vyřešil k této houbě přiřazené matematické úkoly.
V českém jazyce se šesťákům otevřely dveře do „Mykologické poradny“. Na třech stanovištích si ověřili své znalosti o houbách, ať už to bylo v různých kvízech, doplňovačkách, v kouzelných lexikonech, bajce „Jak šla žába na houby“, nebo při houbaření. Naši malí houbaři si při tom procvičili slova mnohoznačná a jednoznačná; jména obecná a vlastní; slova nadřazená, podřazená a souřadná; doplňovali pravopis, zápasili s houbařským slangem, vymýšleli osnovu bajky a pak ji do rámečků malovali, pracovali „s chybou“ a vyhledávali ve Slovníku cizích slov, stříhali a lepili. Pokud si někdo s něčím nevěděl rady, mykologická poradna mu ochotně podala odbornou radu. Nechyběla ani píseň „Když jsem šel z hub“ a „Žampiony nadívané“. Sladká bonbónová tečka v ČJ žáky posunula do další veselé hodiny. :-)
Na závěr žáky čekalo oddychové tvoření, při kterém projevili svoji kreativitu. Vyrobili různé druhy hub z obalů na vajíčka z recyklovaného kartonu a naaranžovali je do mechu v malých květináčcích.
Šesťáci byli velmi kreativní a projektový den si náramně užili.
Odměnou byla nejen medaile houbového specialisty, ale i tematicky laděné linecké cukroví ve tvaru hub a stromečků.
Za organizační tým Mgr. Lenka Literová
Autoři: K. Hlaviznová, V. Slepánková, J. Bukáčková, L. Literová
Datum konání: 15. 11. 2024
V uplynulých dnech navštívili naši šesťáci Obecní knihovnu v Určicích. Někteří zde byli poprvé, především noví žáci, kteří do naší školy nastoupili z okolních vesnic až letos. Seznámili se tedy nejprve s úřady, které v budově sídlí, zopakovali si zásady etikety a pak už honem na besedu o knížkách.
Vzhledem k velkému počtu dětí jsme třídu museli rozdělit na dvě skupiny. Děvčata šla s paní učitelkou Pořízkovou do dětské herny objevovat krásy dějepisu a chlapci už se aktivně zapojovali do besedy v knihovně. Vedoucí, paní Jánová, je pak provedla mezi regály a pomohla žákům vybrat knihy, které si potřebují přečíst do kulturního deníku. Po splnění kvízu je čekala sladká odměna. Poté se skupiny vystřídaly. Zájem o členský průkaz byl veliký. A protože jsme už museli do školy, paní Jánová registrace, objednané knihy a průkazy nachystala na naši úterní hodinu literatury.
Netradiční výuku zahájil Terezčin referát o knize Kytice od Karla Jaromíra Erbena a poté nastalo slavnostní předávání čtenářských průkazů. Knihovnice členům poblahopřála a odpovídala na dotazy žáků.
Je skvělé, že obec má pro děti a dospělé svoji knihovnu, aby nemuseli vážit cestu do Prostějova, a navíc je tu registrace zdarma.
Máme velkou radost, že děti návštěva knihovny zaujala a z členských průkazek měly radost. Kéž by si v dnešní počítačové době našly cestu ke knihám a čtenářství, které je základem vzdělanosti. Je třeba je k tomu vést nejen ve škole, ale i doma. Navíc se při čtení děti zrelaxují, časem uklidní a mnohé z nich v tom tichu s knihou najdou cestu samy k sobě…
Mgr. Lenka Literová a Mgr. et Mgr. Hana Pořízková
Datum konání: 4. 11. 2024
Žáci 7. třídy v listopadu zavítali do Obecní knihovny v Určicích, kde je čekala beseda o knihách různých literárních žánrů. Sedmáci se seznámili s řádem knihovny a prohlédli si knihy, které je zajímaly. Mnozí z nich se do knihovny zaregistrovali a na svoji členskou průkazku si půjčili první vybrané knihy, především ty, které potřebují přečíst do kulturního deníku. Někteří se ihned do svých vypůjčených knih začetli.
Vedoucí knihovny, Lenka Jánová, si pro děti dále připravila ukázky z knih a pracovní listy s kvízem. Po jejich vyplnění pak všichni dostali sladkou odměnu.
Nyní žáky ve škole čeká oblíbená Čtenářská dílna.
Ne nadarmo se říká, že kniha je nejlepší přítel člověka…
Mgr. Lenka Literová